Skip to content

14 Powell DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1971

Last Sale Price
$1,057,000
Last Sale Date
Mar 8, 2024

Property Information

Block168.10
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,692
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$345,000
37%
Improvement Value:$595,400
63%
Total Assessment$940,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,469+1.9%
2024$24,020+5.6%
2023$22,745+1.6%
2022$22,380+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,057,000

To:

Sq Ft2,692DeedBook 20240, Page 15564

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 12117, Page 1764

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 5819, Page 870

Property Built

Built

Year Built: 1971