Skip to content

7 Stone DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1969

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Apr 11, 2025

Property Information

Block168.11
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,616
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$345,000
38%
Improvement Value:$556,600
62%
Total Assessment$901,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,898+1.9%
2024$23,459+5.6%
2023$22,214+1.6%
2022$21,857+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$950,000

To:

DeedBook 20250, Page 24304

Property Sale

Sale
$310,000

To:

DeedBook 5293, Page 134

Property Sale

Sale
$310,000

To:

DeedBook 5236, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1969