Skip to content

5 Stone DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1973

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Aug 26, 2025

Property Information

Block168.11
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,686
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$345,000
39%
Improvement Value:$534,100
61%
Total Assessment$879,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,383+1.9%
2024$24,917+5.6%
2023$23,594+1.6%
2022$23,215+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000,000

To:

Sq Ft2,686DeedBook 20250, Page 54882

Property Sale

Sale
$645,000

To:

Sq Ft2,686DeedBook 12094, Page 6242

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 6075, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 1973