Skip to content

24 Connel DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$726,500
Last Sale Date
Dec 6, 2023

Property Information

Block168.11
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,794
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$345,000
44%
Improvement Value:$434,000
56%
Total Assessment$779,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,467+1.9%
2024$19,109+5.6%
2023$18,095+1.6%
2022$17,804+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$726,500

To:

Sq Ft2,794DeedBook 20230, Page 75080

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5570, Page 152

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 5372, Page 407

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 4779, Page 608

Property Built

Built

Year Built: 1960