Skip to content

26 Connel DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1966

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
May 28, 1998

Property Information

Block168.11
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,608
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$345,000
46%
Improvement Value:$410,300
54%
Total Assessment$755,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,317+1.9%
2024$18,962+5.6%
2023$17,956+1.6%
2022$17,667+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$278,000

To:

Sq Ft2,608DeedBook 5539, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1966