Skip to content

30 Connel DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$637,500
Last Sale Date
May 13, 2004

Property Information

Block168.11
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description2SFR/B/3580
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,228
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$345,000
39%
Improvement Value:$539,600
61%
Total Assessment$884,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,867+1.9%
2024$20,484+5.6%
2023$19,397+1.6%
2022$19,085+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$637,500

To:

Sq Ft3,228DeedBook 6068, Page 707

Property Built

Built

Year Built: 1960