Skip to content

10 Stone DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1959

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block168.13
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,296
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$362,600
47%
Improvement Value:$402,100
53%
Total Assessment$764,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,944+1.9%
2024$17,615+5.6%
2023$16,680+1.6%
2022$16,412+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000

To:

Sq Ft2,296DeedBook 20240, Page 65707

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,296DeedBook 20190, Page 22900Recorded3/12/2019

Property Sale

Sale
$270,500
DeedBook 5599, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1959