Skip to content

16 Stone DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1962

Last Sale Price
$502,000
Last Sale Date
Aug 2, 2004

Property Information

Block168.13
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,536
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$362,400
42%
Improvement Value:$500,800
58%
Total Assessment$863,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,647+1.9%
2024$22,231+5.6%
2023$21,052+1.6%
2022$20,713+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$502,000

To:

Sq Ft2,536DeedBook 6096, Page 675

Property Sale

Sale
$307,500
DeedBook 4960, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1962