Skip to content

38 Stone DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1969

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Nov 6, 2024

Property Information

Block168.14
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,352
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$356,300
44%
Improvement Value:$452,200
56%
Total Assessment$808,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,257+1.9%
2024$19,880+5.7%
2023$18,812+1.7%
2022$18,505+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$875,000

To:

Sq Ft2,352DeedBook 20240, Page 69117

Property Built

Built

Year Built: 1969