Skip to content

36 Stone DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2022

Property Information

Block168.14
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,559
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$429,300
46%
Improvement Value:$512,200
54%
Total Assessment$941,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,275+1.9%
2024$24,811+5.6%
2023$23,494+1.6%
2022$23,116+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969