Skip to content

34 Stone DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1968

Last Sale Price
$448,000
Last Sale Date
Jul 7, 1988

Property Information

Block168.14
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description2SFR/B/3270
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,192
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$345,000
34%
Improvement Value:$660,200
66%
Total Assessment$1,005,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,282+1.9%
2024$25,799+5.6%
2023$24,430+1.6%
2022$24,038+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$448,000

To:

Sq Ft3,192DeedBook 5036, Page 650

Property Built

Built

Year Built: 1968