Skip to content

15 Weber RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1968

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jun 7, 2004

Property Information

Block168.16
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,640
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$345,000
39%
Improvement Value:$539,800
61%
Total Assessment$884,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,781+1.9%
2024$21,381+5.6%
2023$20,246+1.6%
2022$19,921+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft2,640DeedBook 6090, Page 600

Property Built

Built

Year Built: 1968