Skip to content

275 St. Cloud AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Feb 12, 2006

Property Information

Block168
Lot10.10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0107

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,314
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$303,700
44%
Improvement Value:$386,800
56%
Total Assessment$690,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,296+1.9%
2024$15,996+5.6%
2023$15,148+1.6%
2022$14,904+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

To:

Sq Ft2,314DeedBook 6307, Page 373

Property Sale

Sale
$349,900
DeedBook 5839, Page 487

Property Sale

Sale
$256,000
DeedBook 5646, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1960