Skip to content

293 St. Cloud AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 2017

Last Sale Price
$639,900
Last Sale Date
Mar 1, 2018

Property Information

Block168
Lot15.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0107

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,132
Acreage1.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$442,600
41%
Improvement Value:$636,400
59%
Total Assessment$1,079,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,825+1.9%
2024$24,369+5.6%
2023$23,076+1.6%
2022$22,705+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$639,900

To:

Sq Ft3,132DeedBook 20180, Page 20838

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 20160, Page 85175Recorded10/4/2016