Skip to content

3 Lessing CourtWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 28, 1987

Property Information

Block168
Lot15.14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0107

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,696
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$368,100
40%
Improvement Value:$550,500
60%
Total Assessment$918,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,572+1.9%
2024$22,158+5.6%
2023$20,982+1.6%
2022$20,645+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft3,696DeedBook 5004, Page 622

Property Built

Built

Year Built: 1956