Skip to content

5 Lessing CourtWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 13, 2015

Property Information

Block168
Lot15.15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0107

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,102
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$440,200
48%
Improvement Value:$469,600
52%
Total Assessment$909,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,097+1.9%
2024$20,709+5.6%
2023$19,610+1.6%
2022$19,295+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957