Skip to content

311 St. Cloud AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 30, 2002

Property Information

Block168
Lot15.18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0107

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,013
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$302,600
50%
Improvement Value:$303,100
50%
Total Assessment$605,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,052+1.9%
2024$13,794+5.6%
2023$13,062+1.6%
2022$12,852+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,013DeedBook 5922, Page 269

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 5560, Page 798

Property Built

Built

Year Built: 1956