Skip to content

375 St. Cloud AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1951

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Nov 21, 2020

Property Information

Block168
Lot22.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0106

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,064
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$288,500
44%
Improvement Value:$365,000
56%
Total Assessment$653,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,989+1.9%
2024$14,714+5.6%
2023$13,933+1.6%
2022$13,709+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft2,064DeedBook 20210, Page 31704

Property Built

Built

Year Built: 1951