Skip to content

563 Northfield AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1964
Commercial

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Apr 25, 2005

Property Information

Block168
Lot27.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0106

Building Details

Building Class10
Description1SM
Dwellings0
ZoningB-2
Sq Footage7,572
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$927,000
24%
Improvement Value:$2,859,000
76%
Total Assessment$3,786,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$120,622+1.9%
2024$118,408+5.6%
2023$112,124+30.6%
2022$85,869+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000

To:

Sq Ft7,572DeedBook 6186, Page 130

Property Sale

Sale
$1,050,000
DeedBook 5910, Page 449

Property Built

Built

Year Built: 1964