Skip to content

1490 Pleasant Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 1933

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jun 21, 2001

Property Information

Block168
Lot33.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0106

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-G
Sq Footage2,340
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$239,200
38%
Improvement Value:$389,000
62%
Total Assessment$628,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,647+1.9%
2024$12,415+5.6%
2023$11,756+1.6%
2022$11,567+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft2,340DeedBook 5813, Page 472

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5150, Page 227

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 4928, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1933