Skip to content

1456 Pleasant Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 1951

Last Sale Price
$246,000
Last Sale Date
Oct 25, 2011

Property Information

Block168
Lot38.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0106

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,038
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$270,300
40%
Improvement Value:$413,800
60%
Total Assessment$684,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,242+1.9%
2024$11,035+5.6%
2023$10,450+1.6%
2022$10,282+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$246,000

To:

Sq Ft2,038DeedBook 12337, Page 7358

Property Sale

Sale
$222,500
DeedBook 12198, Page 1002

Property Built

Built

Year Built: 1951