Skip to content

5 Brook End DriveWest Orange, NJ 07052

Commercial

Last Sale Price
$11,488,741
Last Sale Date
May 15, 2000

Property Information

Block168
Lot39.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0106

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningR-G
Sq Footage---
Acreage3.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$5,400,000
30%
Improvement Value:$12,600,000
70%
Total Assessment$18,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$567,040+1.9%
2024$556,629+5.6%
2023$527,091+1.6%
2022$518,617+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$11,488,741

To:

DeedBook 5710, Page 277

Property Sale

Sale
$130,000,000
DeedBook 4894, Page 565