Skip to content

540 Mt. Pleasant AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 25, 2024

Property Information

Block171.03
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0116

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,512
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,200
44%
Improvement Value:$264,800
56%
Total Assessment$473,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,239+1.9%
2024$12,015+5.6%
2023$11,377+1.6%
2022$11,194+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,512DeedBook 20240, Page 65575

Property Built

Built

Year Built: 1952