Skip to content

21 Rand DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Oct 16, 1998

Property Information

Block171.03
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0116

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,876
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$273,900
45%
Improvement Value:$334,900
55%
Total Assessment$608,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,253+1.9%
2024$15,955+5.6%
2023$15,108+1.6%
2022$14,865+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,876DeedBook 5589, Page 705

Property Built

Built

Year Built: 1960