Skip to content

17 Parson DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$799,999
Last Sale Date
Jun 23, 2025

Property Information

Block171.03
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0116

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,822
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$270,100
37%
Improvement Value:$469,600
63%
Total Assessment$739,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,937+1.9%
2024$16,626+5.6%
2023$15,744+1.6%
2022$15,491+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$799,999

To:

Sq Ft2,822DeedBook 20250, Page 44095

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5321, Page 171

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 4881, Page 919

Property Built

Built

Year Built: 1960