Skip to content

532 Mt. Pleasant AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Mar 4, 2024

Property Information

Block171.03
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0116

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,296
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,300
42%
Improvement Value:$271,300
58%
Total Assessment$471,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,822+1.9%
2024$9,642+5.6%
2023$9,130+1.6%
2022$8,984+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft1,296DeedBook 20240, Page 16823

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 20170, Page 60950Recorded7/13/2017

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4896, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1952