Skip to content

528 Mt. Pleasant AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
May 23, 2011

Property Information

Block171.03
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0116

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,500
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,300
37%
Improvement Value:$341,100
63%
Total Assessment$541,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,033+1.9%
2024$7,886+5.6%
2023$7,467+1.6%
2022$7,347+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,500DeedBook 12314, Page 3174

Property Built

Built

Year Built: 1952