Skip to content

12 Rand DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1958

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Jul 19, 2006

Property Information

Block171.04
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0116

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,652
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$279,200
36%
Improvement Value:$490,100
64%
Total Assessment$769,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,457+1.9%
2024$19,100+5.6%
2023$18,087+1.6%
2022$17,796+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

To:

Sq Ft2,652DeedBook 6367, Page 13

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5914, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1958