Skip to content

556 Mt. Pleasant AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Jul 25, 2000

Property Information

Block172.01
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0109

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,368
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,400
39%
Improvement Value:$280,700
61%
Total Assessment$460,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,459+1.9%
2024$10,267+5.6%
2023$9,722+1.6%
2022$9,566+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$179,000

To:

Sq Ft1,368DeedBook 5718, Page 299

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5377, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1925