Skip to content

11 Lorelei RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1955

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Jul 29, 2022

Property Information

Block172.02
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0116

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,152
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$242,300
50%
Improvement Value:$240,900
50%
Total Assessment$483,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,668-36.4%
2024$18,351+69.2%
2023$10,846+1.6%
2022$10,671+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 20220, Page 75156

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5617, Page 935

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5332, Page 469

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 5047, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1955