Skip to content

123 Roosevelt AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2011

Property Information

Block172.02
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0116

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,848
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$253,200
43%
Improvement Value:$338,000
57%
Total Assessment$591,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,773+1.9%
2024$14,502+5.6%
2023$13,733+1.6%
2022$13,512+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook 5815, Page 753

Property Built

Built

Year Built: 1969