Skip to content

26 Lorelei RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
May 4, 2016

Property Information

Block172.03
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0116

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,620
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,500
45%
Improvement Value:$316,200
55%
Total Assessment$573,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,630+1.9%
2024$13,380+5.6%
2023$12,670+1.6%
2022$12,466+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,620DeedBook 20160, Page 42657

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5729, Page 280

Property Sale

Sale
$168,250
DeedBook 5351, Page 73

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5330, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1956