Skip to content

17 Elmwood AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1938

Last Sale Price
$582,100
Last Sale Date
Aug 11, 2023

Property Information

Block172.04
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0117

Building Details

Building Class17
DescriptionR/5/1035/1AT
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,180
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,000
47%
Improvement Value:$232,500
53%
Total Assessment$437,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,427+1.9%
2024$10,235+5.6%
2023$9,692+1.6%
2022$9,536+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$582,100

To:

Sq Ft1,180DeedBook 20230, Page 55888

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft981DeedBook 12562, Page 1544Recorded6/29/2015

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 12288, Page 8681

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5287, Page 606

Property Built

Built

Year Built: 1938