Skip to content

105 Roosevelt AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Oct 8, 2007

Property Information

Block172.04
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0117

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,524
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$213,800
42%
Improvement Value:$300,100
58%
Total Assessment$513,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,293+1.9%
2024$13,049+5.6%
2023$12,357+1.6%
2022$12,158+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,524DeedBook 12093, Page 8185

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5488, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 1954