Skip to content

117 Roosevelt AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$691,000
Last Sale Date
Oct 22, 2023

Property Information

Block172.04
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0117

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,496
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$261,100
44%
Improvement Value:$332,300
56%
Total Assessment$593,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,876+1.9%
2024$14,603+5.6%
2023$13,828+1.6%
2022$13,606+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$691,000

To:

Sq Ft1,496DeedBook 20230, Page 68463

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 12141, Page 3531

Property Sale

Sale
$289,900
DeedBook 5898, Page 937

Property Built

Built

Year Built: 1954