Skip to content

919 Pleasant Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
May 19, 1999

Property Information

Block172.04
Lot5.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0117

Building Details

Building Class17
Description1SFR/B/1525
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,830
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$234,700
33%
Improvement Value:$472,400
67%
Total Assessment$707,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,385+1.9%
2024$16,084+5.6%
2023$15,230+1.6%
2022$14,985+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft2,830DeedBook 5621, Page 32

Property Sale

Sale
$167,800
DeedBook 5251, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1960