Skip to content

7 Elmwood AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$99,000
Last Sale Date
Mar 29, 1985

Property Information

Block172.04
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0117

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,449
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$221,200
42%
Improvement Value:$305,000
58%
Total Assessment$526,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,689+1.9%
2024$12,456+5.6%
2023$11,795+1.6%
2022$11,605+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$99,000

To:

Sq Ft1,449DeedBook 4868, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1930