Skip to content

102 Roosevelt AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Dec 20, 2019

Property Information

Block172.05
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0117

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,624
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$242,000
44%
Improvement Value:$311,700
56%
Total Assessment$553,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,574+1.9%
2024$13,325+5.6%
2023$12,618+1.6%
2022$12,415+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,624DeedBook 20200, Page 3608

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,624DeedBook 20160, Page 60750Recorded7/20/2016

Property Built

Built

Year Built: 1953