Skip to content

33 Lorelei RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Sep 10, 2025

Property Information

Block172.07
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0116

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,368
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$232,400
49%
Improvement Value:$241,800
51%
Total Assessment$474,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,413+1.9%
2024$12,185+5.6%
2023$11,538+1.6%
2022$11,353+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

To:

DeedBook 20250, Page 57896

Property Sale

Sale
$55,000

To:

DeedBook 5941, Page 543

Property Sale

Sale
$145,000

To:

DeedBook 5239, Page 363

Property Sale

Sale
$138,000

To:

DeedBook 4915, Page 791

Property Built

Built

Year Built: 1956