Skip to content

43 Lorelei RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$266,000
Last Sale Date
Mar 1, 2004

Property Information

Block172.07
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0116

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,326
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$248,200
49%
Improvement Value:$259,000
51%
Total Assessment$507,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,228+1.9%
2024$11,021+5.6%
2023$10,437+1.6%
2022$10,269+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$266,000

To:

Sq Ft1,326DeedBook 6052, Page 858

Property Built

Built

Year Built: 1957