Skip to content

29 Shelley TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 1996

Property Information

Block172.07
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0116

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,982
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$282,900
43%
Improvement Value:$368,000
57%
Total Assessment$650,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,413+1.9%
2024$14,148+5.6%
2023$13,397+1.6%
2022$13,182+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5333, Page 749

Property Sale

Sale
$201,500
DeedBook 5137, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1972