Skip to content

25 Mt. Vernon AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1962

Last Sale Date
Nov 30, 1999

Property Information

Block172.10
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0117

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,560
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$233,700
40%
Improvement Value:$355,900
60%
Total Assessment$589,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,436+1.9%
2024$14,171+5.6%
2023$13,419+1.6%
2022$13,203+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5660, Page 808

Property Built

Built

Year Built: 1962