Skip to content

19 Mt. Vernon AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$464,000
Last Sale Date
Jun 26, 2019

Property Information

Block172.10
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0117

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,816
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,800
42%
Improvement Value:$372,200
58%
Total Assessment$645,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,949+1.9%
2024$15,656+5.6%
2023$14,825+1.6%
2022$14,587+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$464,000

To:

Sq Ft1,816DeedBook 20190, Page 65537

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 12366, Page 3596

Property Sale

SaleMulti
$442,000
DeedBook 12085, Page 5761

Property Sale

SaleMulti
$370,000
DeedBook 6006, Page 575

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 5245, Page 72900

Property Built

Built

Year Built: 1950