Skip to content

3 Mt. Vernon AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2025

Property Information

Block172.12
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0117

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-5
Sq Footage3,648
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$219,000
37%
Improvement Value:$376,700
63%
Total Assessment$595,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,340+1.9%
2024$15,058+7.5%
2023$14,009+1.7%
2022$13,780+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft2,520DeedBook 20240, Page 33978

Property Sale

Sale
$453,000
Sq Ft3,780DeedBook 20211, Page 43888Recorded12/6/2021

Property Built

Built

Year Built: 1927