Skip to content

14 Mt. Vernon AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2007

Property Information

Block172.13
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0117

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,020
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$216,400
40%
Improvement Value:$324,600
60%
Total Assessment$541,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,181+1.9%
2024$12,939+5.6%
2023$12,252+1.6%
2022$12,055+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 5422, Page 578

Property Built

Built

Year Built: 1929