Skip to content

6 Carolina AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Date
Apr 11, 2018

Property Information

Block172.14
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0116

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,164
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,300
46%
Improvement Value:$247,000
54%
Total Assessment$457,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,649+1.9%
2024$11,435+5.6%
2023$10,828+1.6%
2022$10,654+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952