Skip to content

535 Mt. Pleasant AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Dec 7, 2012

Property Information

Block172.14
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0116

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,152
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$186,500
43%
Improvement Value:$247,400
57%
Total Assessment$433,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,900+1.9%
2024$8,736+5.6%
2023$8,273+1.6%
2022$8,140+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 12407, Page 4169

Property Built

Built

Year Built: 1954