Skip to content

25 Westwood Drive NorthWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Nov 30, 2005

Property Information

Block172.14
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0116

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,152
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$267,700
52%
Improvement Value:$248,600
48%
Total Assessment$516,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,752+1.9%
2024$11,536+5.6%
2023$10,924+1.6%
2022$10,749+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 6267, Page 915

Property Built

Built

Year Built: 1954