Skip to content

21 Westwood Drive NorthWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$159,900
Last Sale Date
Aug 9, 1999

Property Information

Block172.14
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0116

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,224
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$282,000
54%
Improvement Value:$240,200
46%
Total Assessment$522,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,532+1.9%
2024$11,320+5.6%
2023$10,720+1.6%
2022$10,547+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$159,900

To:

Sq Ft1,224DeedBook 5641, Page 511

Property Built

Built

Year Built: 1954