Skip to content

19 Westwood Drive NorthWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$308,000
Last Sale Date
Aug 30, 2010

Property Information

Block172.14
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0116

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5-
Sq Footage1,159
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$331,700
57%
Improvement Value:$250,200
43%
Total Assessment$581,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,647+1.9%
2024$12,415+5.6%
2023$11,756+1.6%
2022$11,567+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$308,000

To:

Sq Ft1,159DeedBook 12272, Page 8423

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 12054, Page 9529

Property Sale

Sale
$269,700
DeedBook 5949, Page 440

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5507, Page 639

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5140, Page 52

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5002, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1954